Jakie Dane są potrzebne do wydania świadectwa charakterystyki Energetycznej? Jak i skąd je zdobyć?
Spis Treści
![jakie dane są potrzebne do wydania świadectwa charakterystyki energetycznej](https://i0.wp.com/dom360.com.pl/wp-content/uploads/2023/06/Jakie-dane-potrzebne-do-swiadectwa.jpg?resize=1024%2C1024&ssl=1)
dla kogo ten artykuł
Artykuł przeznaczony jest dla młodych audytorów a także dla właścicieli mieszkań lub agentów nieruchomości. Ma za zadanie przybliżyć kulisy wykonywania świadectw energetycznych i podzielić się wiedzą na temat kluczowych danych, które wpływają na wynik świadectwa.
Metody wykonania charakterystyki Energetycznej
Charakterystykę energetyczną można wykonać na dwa sposoby. Pierwsza to metoda zużyciowa a druga to obliczeniowa. Pierwszą wykonuje się wykorzystując dane z rachunków za ciepło, wodę i energię elektryczną za ostatnie co najmniej trzy lata. Drugą metodą jest metoda obliczeniowa, która jest najbardziej popularna wśród audytorów.
Jakie Dane są potrzebne do wydania świadectwa charakterystyki Energetycznej?
Metoda obliczeniowa jest najbardziej popularna i audytor potrzebuje następujących danych do obliczeń:
- rzut mieszkania z wymiarami ścian, okien i drzwi,
- informacji o przekroju ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz stropów lub stropodachu.
- informacji o współczynnikach przenikania ciepła dla okien i drzwi,
- źródło ciepła,
- źródło ciepłej wody użytkowej,
- źródło energii elektrycznej,
Każdy z ww punktów posiada kilka podpunktów w zależności od wyboru. Na ten przykład: jeśli źródłem ciepła jest sieć miejska ciepłownicza to w dalszym kroku należy wskazać jakiej mocy jest węzeł cieplny. W układzie może być bufor ciepła bądź nie. Źródłem energii elektrycznej już coraz częściej częściowo są panele fotowoltaiczne. Ciepła woda użytkowa może być w systemie z obiegami cyrkulacyjnymi lub bez, piony i poziomy mogą być zaizolowane lub nie.
świadectwo energetyczne koszt?
Te wszystkie dane są szczególne dla każdego budynku. To nie są standardowe dane, które audytor może sobie dobrać dowolnie wg swojego widzimisię.
Skąd wsiąść dane do świadectwa charakterystyki energetycznej?
Większość danych posiadamy. Takie jak rzut lokalu z wymiarami. zazwyczaj jest razem z aktem notarialnym. Jeśli go nie ma to audytor lub sami, możemy łatwo stworzyć prosty szkic lokalu z wymiarami. Dane o współczynnikach przenikania są podane na oknach (metalowa ramka między szybami w pakiecie okna), lub na tabliczce znamionowej drzwi, na ich krawędzi od strony zawiasów.
Są jednak takie dane, które dotyczą całego budynku i o ile nie jesteśmy jego właścicielem to zapewne mamy taką wiedzę (w przypadku domów jednorodzinnych). Jednakże jeśli jest to budynek wielorodzinny, to zmuszeni jesteśmy o te dane zapytać w administracji. Jeszcze kilka miesięcy temu był to bardzo trudny proces, gdyż administratorzy nie byli przygotowani na takie zapytania właścicieli mieszkań. Obecnie coraz lepiej są wyposażeni w dane o budynkach, którymi zarządzają i chętnie się nimi dzielą. Mogą to być dane w postaci jednostronicowego podsumowania lub charakterystyki energetycznej całego budynku co jest wystarczające do wykonania świadectwa dla jednego lokalu.
Bywają jednak przypadki, kiedy administratorzy nie chcą przekazać takich danych właścicielowi budynku. Są to nieliczne przypadki, ale ciągle się zdarzają. Niestety jest to ich obowiązek ustawowy przekazania takich danych nieodpłatnie. Ustawodawca nawet określi termin 14 dni na przekazanie ich. Mogą takie dane uzyskać np przez wykonanie architektonicznej dokumentacji odtworzeniowej lub zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.
Chcesz zamówić świadectwa charakterystyki energetycznej z terminem wykonania 72h? kliknij poniżej
Co się stanie jeśli dane będą błędne?
Przede wszystkim wynik świadectwa będzie błędny. Nawet drobna różnica w parametrach może wpłynąć znacząco na wynik EP, EK i EU. W krytycznym przypadku np dla nowo budowanego domu przekroczenie limitu EP wg warunków technicznych dla nowo-budowanych domów, może spowodować brak zgody na użytkowanie budynku. Wtedy konsekwencje są już ogromne. W przypadku starego budownictwa często musimy posiłkować się doświadczeniem oraz warunkami technicznymi z danego okresu, żeby dobrze dobrać współczynniki przegród do obliczeń.
Czy już wszystko jasne?
Jeśli masz więcej pytań na ten temat, proszę skontaktuj się z nami: KONTAKT
Więcej informacji na stronach Ministerstwa Rozwoju i Technologii: link