świadectwo energetyczne

Co to jest świadectwo Energetyczne?

co to jest świadectwo energetyczne

Świadectwo energetyczne którego pełna nazwa brzmi Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument dotyczący mieszkania, lokalu użytkowego, domu lub innego budynku. Określa ono zapotrzebowanie na energię niezbędną do użytkowania budynku lub jego części. Te potrzeby wynikają z ogrzewania i wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej, chłodzenia lub oświetlenia (w przypadku budynków niezamieszkałych). Szczegółowo znajdują się w nim informacje o wskaźnikach zapotrzebowania na energię użytkową, końcową i nieodnawialną pierwotną oraz wielkość emisji CO2 i udziału odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową.

Można też w nim odczytać porównanie EP ocenianego obiektu względem wymagań dla nowych budynków.

Po co mi świadectwo energetyczne?

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub jego części wynika z prawa europejskiego. Celem takiego dokumentu jest promowanie efektywnego energetycznie budownictwa niskoemisyjnego lub biernego emisyjne. Świadectwo daje informacje o orientacyjnym rocznym zapotrzebowaniem na energię a tym samym koszt użytkowania. Jeśli zamierzasz wynająć lub sprzedać nieruchomość, taki dokument jest obowiązkowo przekazywany najemcy lub kupującemu. (wymóg prawa budowlanego, zaktualizowanego 28.04.2023 w tym zakresie)

Chcesz zamówić świadectwa charakterystyki energetycznej z terminem wykonania 72h? kliknij poniżej

świadectwo energetyczne koszt?

W przypadku budynków o powierzchni użytkowej powyżej 250mkw zajmowanych przez organy wymiaru sprawiedliwosići oraz administracji publicznej i w których obsługuje się interesantów, takie świadectwo powinno być umieszczone w widocznym miejscu. To samo tyczy się budynków o powierzchni powyżej 500mkw.

Inwestorzy będą musieli również załączyć świadectwo energetyczne do zawiadomieniu o zakończeniu budowy lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (za wyjątkiem domów poniżej 70mkw)

Jak mam przekazać świadectwo energetyczne?

Świadectwo przekazuje się dotychczas w formie papierowej. Musi zawierać numer nadany w centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków oraz podpisem osoby uprawnionej. W wyniku nowelizacji świadectwo może też być przekazywane w formie elektronicznej, podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym osoby uprawnionej. Na naszej stronie można zamówić świadectwo zarówno w wersji papierowej jaki elektronicznej.

Fakt przekazania świadectwa zostanie odnotowany w akcie notarialnym, w przypadku jego braku notariusz pouczy zobowiązanego o karze grzywny.

Ważność Świadectwa Energetycznego

Świadectwo jest ważne 10 lat. Straci ważność wcześniej jeśli budynek zostanie zmodernizowany lub przebudowany w zakresie który wpłynie na charakterystykę energetyczną budynku (np wymiana okien, ocieplenie, wymiana źródła ciepła). Drobne prace remontowe nie wypływające w sposób znaczący w przekrój przegród zewnętrznych nie wpływają na zmianę charakterystyki energetycznej lokalu. Jeśli jednak masz wątpliwości w tym temacie to pytaj: KONTAKT

Reklama nieruchomości na wynajem lub sprzedaż

Od 28 kwietnia 2023 wszystkie ogłoszenia mieszkań lub domów na sprzedaż lub najem należy umieszczać wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię użytkową, końcową, nieodnawialną energię pierwotną. Ponadto udział odnawialnych źródeł energii w rocznym zapotrzebowaniu na energię końcową oraz jednostkową wielkość emisji CO2.

źródło: Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Pozostałe praktyczne informacje

Na naszej stronie możesz zlecić wykonanie świadectwa charakterystyki energetycznej dla swojego mieszkania, budynku lub lokalu usługowego. Jest możliwość wykonania takiego świadectwa zdalnie na podstawie wywiadu i danych przekazanych w ankiecie. W ankiecie pytamy o podstawowe informacje na temat przekroju ścian i stropów, informacje na temat źródła ciepła oraz ciepłej wody użytkowej czy stolarki okiennej. Jeśli nie posiadasz takich informacji, można zapytać o nie w administracji, która ma obowiązek nieodpłatnego udzielenia ich w ciągu max 14 dni. Każda administracja powinna posiadać pełną dokumentację techniczną budynku. W skład takiej dokumentacji wchodzi m.in. dokumentacja architektoniczna (to z niej można odczytać najwięcej informacji o geometrii mieszkania i kondygnacji), dokumentacja instalacji cieplnej (tutaj znajdują się informacje o źródle ciepła oraz ciepłej wody użytkowej.

Czy już wszystko jasne?

Jeśli masz więcej pytań na ten temat, proszę skontaktuj się z nami: KONTAKT

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart